آیا سایت شما در فهرست نتایج گوگل قرار دارد؟

123

serp : نمایش سایت در نتایج صفحه جستجو گوگل

قرار گرفتن در لیست نتایج گوگل، امری بسیار ساده و البته رایگان است و حتی نیازی نیست که خودتان بخواهید سایتتان را به صورت دستی در گوگل ثبت و معرفی کنید.
موتور جستجوی گوگل به صورت کاملاً خودکار عمل می کند و توسط نرم افزار جستجوگر خود که اصطلاحاً “خزنده” یا “عنکبوت” نامیده می شود، به صورت منظم در سطح وب مشغول به پیدا کردن سایت ها و صفحات جدید می شود و با پیدا کردن هر سایت و صفحه جدیدی آن را به فهرست گوگل اضافه می کند. حتی خیلی از وب سایت هایی که در فهرست گوگل قرار دارند بدون آنکه مدیران آن ها بخواهند به صورت دستی اقدام به ثبت و معرفی این سایت ها بکنند، به صورت خودکار هنگامی که این ربات ها در سطح وب در حال کاوش هستند پیدا و ثبت شده اند.
با یک جستجو ساده در گوگل می توانید متوجه شوید که سایتتان در فهرست گوگل قرار دارد یا خیر. برای این منظور به سایت گوگل (www.google.com) بروید و در قسمت جستجو دستور زیر را وارد کنید :

Site:Example.com  (به جای Example.com باید نام سایت خود را وارد کنید)

اگر گوگل هنوز سایت شمارا پیدا نکرده باشد، لینکی نمایش داده نخواهد شد و گوگل به شما پیغام می دهد که هیچ نتیجه ای منطبق با دستور شما پیدا نکرده است؛ و اگر گوگل قبلاً وب سایت شمارا پیداکرده باشد، در جواب این دستور جستجوی شما، لیست کامل صفحات و لینک های مربوط به سایت شمارا که بررسی و فهرست بندی کرده است را نمایش می دهد.

علت اینکه سایت شما هنوز در گوگل فهرست نشده است

باوجود اینکه گوگل میلیاردها صفحه را در سطح وب بررسی می کند. بازهم ممکن است برخی از سایت ها و صفحات بررسی نشوند و از زیردست گوگل خارج شوند؛ و چنانچه سایت یا صفحه ای از دست ربات های گوگل خارج شوند می تواند به خاطر یکی از عوامل زیر باشد:

  1. اولین دلیل می تواند این باشد که وب سایت شما یک وب سایت کاملاً جدید است که به تازگی راه اندازی شده است و ربات گوگل هنوز فرصت پیدا نکرده است که سایت شمارا بررسی کند و باید کمی صبور باشید تا سایت یا صفحات جدید شما توسط گوگل شناسایی و در فهرست آن قرار گیرد.
  2. دومین دلیل این می تواند باشد که وب سایت شما توسط سایر وب سایت ها لینک نشده است، یعنی ربات گوگل هیچ لینکی از سایر سایت ها پیدا نکرده که بتواند از طریق آن ها به سایت و صفحات شما برسد و بتواند آن ها را بررسی کند.
  3. دلیل دیگر می تواند این باشد که طراحی سایت به گونه ای است که کار را برای دسترسی گوگل به محتویات سایت بسیار سخت می کند و یا اینکه هر بار که گوگل می خواهد سایت شمارا بررسی کند با خطایی از سمت سایت یا سرور شما مواجه شده و یا کلاً دسترسی های لازم جهت بررسی سایت به ربات گوگل داده نشده است.

چگونه سایت خود را در فهرست نتایج گوگل داشته باشیم؟

گوگل به مدیران سایت ها توصیه می کند که طبق راهنما و دستورالعمل های که در اختیار آن ها قرار داده است، سایت های خود را طراحی و پیاده سازی کنند به طوری که به صورت ساختاری و منطبق با اصول موتورهای جستجو باشند؛ و در کنار همه این موارد شرکت گوگل توسط ابزار کنسول جستجوی خود به شما کمک می کند که سایت و محتواهای خود را به گوگل معرفی کنید و وضعیت خود را در نتایج جستجو گوگل زیر نظر بگیرید. حتی می توانید با تنظیمات موجود در این ابزار که در ادامه توضیح داده خواهد شد کلیه آلارم ها و اطلاع رسانی هایی را که گوگل هنگام بررسی های از سایت شما با آن ها برخورد کرده است را به شما اطلاع رسانی کند.

هدف گوگل از ارائه ابزار کنسول جستجوی خود این است که با ارائه گزارش ها کاربردی و فراهم کردن ابزارهای مناسب و منابع آموزشی مفید، به شما کمک کند تا که محتوا و مطالب سایتتان در نتایج جستجو گوگل بیاید.
از کنسول جستجوی گوگل می توآن هم برای وب سایت ها و هم برای اپلیکشن های موبایلی استفاده کرد. ثبت نام و عضویت در این ابزار ساده و رایگان بوده و می توانید هم اکنون از طریق لینک زیر به صفحه کنسول جستجو گوگل بروید و در آن ثبت نام کنید.

https://www.google.com/webmasters

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.